Lantlig sommardröm med stor sjötomt på Ljusterö!

Stuga/hus med 7+4 bäddar att hyra. Ljusterö, Stockholm


Utbyggnation & renovering av kök och vardagsrum sker under vintern 2011!
Detta charmiga hus från 1911 ligger på Ljusterö i Stockholms skärgård. Stora härliga gräsytor, syrenberså, uteplatser och fruktträd. Stor privat brygga och sjöbastu med altandäck. Tomten är till stor del insynsskyddad och man får en idyllisk lantlig känsla.

Huset har renoverats löpande sedan 2005. Underbar altan med utsikt mot viken. Glasveranda med matplats för upp till 10 p. Allrum med sekelskifteskänsla och kakelugn. Stort charmigt lantkök med både gasolspis och vedspis. Rymlig matplats. Badrum med WC och dusch. Ett sovrum med dubbelsäng. En trappa upp finns 3 sovrum. Allrum med utgång till balkong mot sjösidan. Gäststugan (nybyggd) består av 2 separata sovrum med platsbyggda våningssängar. Mellan dessa rum finns ett litet pentry. Torrdass finns på utsidan av gäststugan. Liten uteplats vid viken med stolar och bord.
Den nybyggda sjöbastun med relaxrum är vedeldad och placerad vid havet med en härlig brygga, badstege och utedusch. Insynskyddat läge.
Vid den privata båtbryggan finns grillplats och ett härligt stort bord, solstolar, badstege och flytbrygga.

Ljusterö har ca 1600 bofasta. Här finns många historiska sevärdheter från 1700-1800 talet. Stora skogsområden där ni kan hitta både bär och svamp. Ön med omnejd bjuder på många aktiviteter, tex. ridning, ribbsafari, fiske eller utflykter till ytterskärgården.
Avstånd Stockholm 57 km, ca 1 timme med bil.

På förfrågan; Husdjur, Slutstädning 800 kr stora huset (+200 gäst stugan). Hyra Sänglinne och handdukar 120 kr p.p.
För hyra av gäststugan tillkommer 3 000 kr

PRIS: 1v (Lö-Lö)
120616-12081915900:-

 
Adress
Ljusterö
Stockholm
Kontaktperson
Magdalena von Rosen
08-57023131
 
Hyrbo ID: 1178
Uppdaterad: 2011-10-17

Klicka för att se större bild på denna stuga

Detaljer om denna bostad:

ALLMÄNT
Total boyta 120 m2
Antal rum (inkl. ev. kök) 8
   varav sovrum 3
Antal bäddar 7
Antal extra bäddar 4
Byggt år 1911
Moderniserat/renoverat år 2005
Rökning tillåten Nej
Husdjur tillåtna Ja
Varmvatten Ja
Cyklar ingår, antal 2
Balkong/altan, antal 2
Uteplats med trädgårdsmöbler Ja
Öppen spis/kakelugn Ja
Grillplatser, antal 2
TV + DVD Ja
Mobiltelefontäckning ja/yes
Internet Mobilt bredband
Handikappvänligt Ja
Bytesdag Lördag


KÖK
Kök Ja
Spis med ugn Ja
Kaffebryggare/vattenkokare Ja
Mikrovågsugn Ja
Diskbänk Ja
Diskmaskin Ja
Kylskåp Ja
Frysskåp/frysbox Ja


TOALETT, BADRUM OCH TVÄTT
Antal WC 1
Antal dusch/badkar 1
Bastu Ja
Tvättmaskin Ja
Torkskåp/torktumlare Ja


AVGIFTER OCH VALBARA TJÄNSTER
Linneset per person 120 :-/bokning
Depositionsavgift 800 :-


OMGIVNING
Objektet är beläget i stugområde/stugby
Sjö- eller havsutsikt Ja
Gränsar till skog Nej
Gränsar till ängs-/åkermark Nej


AVSTÅND TILL
Stad eller huvudort 3 km
Havs- eller insjöbad 10 m
Närmaste granne 50 m
Livsmedelsbutik 3 km
Café/gatukök 3 km
Restaurang 3 km
Fiske 10 m
Golfbana 9 km
Tennisplan 12 km
Kanotuthyrning 5 km
Busshållplats 100 m


SOVRUM
2 bäddar i dubbelsäng i ett rum.
2 bäddar i enkelsäng i ett andra rum.
2 bäddar i enkelsäng i ett tredje rum.
1 bädd i bäddsoffa i ett fjärde rum.
4 bäddar i gäststuga.


 

Förklaringar
"Total boyta" är ytan som disponeras av gästen och kan för stugor inkludera utrymme i gäststuga.
Antal i "Extra bäddar" är det antal bäddar som kan erbjudas under vissa förutsättningar, till exempel mot extra avgift. Extra bäddar ingår inte i "Antal bäddar". 
"Grundpris" är vanligen det högre av priserna per vecka när det finns säsongpriser och/eller rabatter.

Annonsören ansvarar för alla uppgifter och för uthyrningen.